High School Sports Results / Schedule

 

WEDNESDAY’S RESULTS

 

SOCCER STATE SEMIFINALS
Div. 1
Detroit Catholic Central 3, Mattawan 2

Div. 2
Gull Lake 5, East Grand Rapids 1

 

——————————————————————————————————

 

 

VOLLEYBALL DISTRICT SEMIFINALS
Div. 2
Edwardsburg 3, Berrien Springs 0 (25-13, 25-14, 25-17)
Top performers for Edwardsburg included Sophie Overmyer (9 kills), Emma Strefling (29 assists & 11 digs), Paige Miller (7 kills & 3 blocks), and Brooklyn Broadway (13 digs).

Niles 3, Dowagiac 0 (25-17, 25-19, 25-11)
Jillian Bruckner turned in nine kills, three aces, and a block for Niles. Brynn Lake added 19 assists, two kills, and three digs, while Cadence Knight finished with 12 digs, one kill, and one ace. Dowagiac got six kills, 11 digs, and one ace from Caleigh Wimberly, and 14 assists and seven digs from Jessie Hulett.

Elsewhere…
South Haven 3, Coloma 1
Otsego 3, Plainwell 1
Harper Creek 3, Parchment 0
Three Rivers 3, Vicksburg 0

 

Div. 3
Watervliet 3, Bridgman 1 (25-23, 25-16, 22-25, 25-20)
Top performers for Watervliet included Samantha Dietz (16 kills, 16 digs, 3 aces, & 2 blocks), Grace Chisek (34 assists, 10 digs, 4 aces, & 1 block), and Natalie Hart (6 kills, 5 aces, 8 digs, & 2 blocks).

Elsewhere…
Brandywine 3, Cassopolis 0
Bloomingdale 3, Bangor 0
Gobles 3, Black River 0
Kalamazoo Christian 3, Comstock 0
Maple Valley 3, Delton Kellogg 0
Schoolcraft 3, White Pigeon 0

 

Div. 1
Portage Central 3, Sturgis 0
Portage Northern 3, Loy Norrix 0
Gull Lake 3, Lakeview 1
Caledonia 3, Battle Creek Central 0

 

Div. 4
St. Philip 3, Marshall Academy 0
Mendon 3, Tekonsha 0
Athens 3, Burr Oak 0

 

 

 

 

THURSDAY’S SCHEDULE

 

VOLLEYBALL DISTRICT CHAMPIONSHIPS
Division 2 at Niles
Niles vs. Edwardsburg, 6:00

 

Division 3 at Watervliet
Watervliet vs. Brandywine, 6:00

 

Division 3 at Bloomingdale
Bloomingdale vs. Gobles, 5:30

 

Division 3 at Schoolcraft
Lawton vs. Schoolcraft, 6:00

 

Division 3 at Comstock
Kalamazoo Christian vs. Maple Valley, 5:00

 

Division 2 at Otsego
South Haven vs. Otsego, 7:00

 

Division 1 at Loy Norrix
Portage Central vs. Portage Northern, 7:00

 

Division 4 at Mendon
Mendon vs. Athens, 6:00

 

Division 4 at Martin
Heritage Christian vs. Martin, 6:30

 

Division 4 at St. Philip
St. Philip vs. Bellevue, 5:00

 

VOLLEYBALL DISTRICT SEMIFINALS

Division 4 at New Buffalo
Michigan Lutheran vs. River Valley, 5:00
New Buffalo vs. Countryside Academy, 7:00