Boys Basketball District Matchups: Divisions 1-4

Division 1; District 13 at Portage Northern High School

Monday, March 7 @ 5:30PM: St. Joseph vs Sturgis (Winner plays Portage Central on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 @ 7:ooPM: Mattawan vs Portage Northern (Winner plays Lakeshore on 3/9 at 7 PM)

 

Division 1; District 14 at Coldwater High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Kalamazoo Loy Norrix vs Richland Gull Lake (Winner plays Coldwater on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 at 7:00PM: Battle Creek Central vs Battle Creek Lakeview (Winner plays Kalamazoo Central on 3/9 at 7 PM)

 

Division 2; District 46 at South Haven High School

Monday, March 7 at 7:00PM: South Haven vs Coloma (winner plays Berrien Springs on 3/9 at 5:30PM)

Wednesday, March 9 at 7:00PM: Benton Harbor vs Dowagiac (winner plays in district final on 3/11)

 

Division 2; District 47

Monday, March 7 at 5:30PM: Vicksburg vs Constantine (winner plays Three Rivers on 3/9 at 5:30PM)

Wednesday, March 9 at 7:00PM: Edwardsburg vs Niles (winner plays in District Final on 3/11 at 7PM)

 

Division 2; District 48 at Otsego High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Plainwell vs Otsego (winner plays Comstock on 3/9 at 5:30 PM)

Wednesday, March 9 at 7:00PM: Parchment vs Paw Paw (winner plays in district final on 3/11 at 7 PM)

 

Division 2; District 45 at Wayland High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Hopkins vs Wayland (winner plays Holland Christian on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 at 7:00PM: Allegan vs Hastings (winner plays Hamilton on 3/9 at 7PM)

 

Division 3; District 79 at Buchanan High School

Monday, March 7 at 7PM: Cassopolis vs Bridgman (winner plays Watervliet on 3/9 at 5:30PM)

Wednesday, March 9 at 7:00PM: Brandywine vs Buchanan (winner plays in District Final on 3/11 at 7PM)

 

Division 3; District 78 at Bloomingdale High School

Monday, March 7 at 7:00PM: Decatur vs Bangor (winner plays Hartford on 3/9 at 5:30PM)

Wednesday, March 9 at 7:00PM: Lawton vs Bloomingdale (winner plays in district final on 3/11 at 7PM)

 

Division 3; District 77 at Delton Kellogg High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Kalamazoo Hackett vs Vermontville Maple Valley (winner plays Schoolcraft on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 at 7:00PM: Delton Kellogg vs Galesburg Augusta (winner plays Kalamazoo Christian on 3/9 at 7PM)

 

Division 4; District 116 at Three Oaks River Valley High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Michigan Lutheran vs River Valley (winner plays New Buffalo on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 at 7:00PM: Countryside Academy vs Lake Michigan Catholic (winner plays Eau Claire on 3/9 at 7PM)

 

Division 4; District 115 at Lawrence High School

Monday, March 7 at 5:30PM: Marcellus vs Howardsville Christian (winner plays Lawrence on 3/9 at 5:30PM)

Monday, March 7 at 7PM: Gobles vs Kalamazoo Heritage (winner plays Covert on 3/9 at 7:00PM)