BASEBALL DISTRICTS
Division 1 at St. Joe
SF1 – Portage Central 11, Portage Northern 3
SF2 – St. Joe 11, Loy Norrix 0
Championship – Portage Central 17, St. Joe 4
Division 2 at Lakeshore
SF1 – Niles 12, Berrien Springs 2
SF2 – Lakeshore 6, Edwardsburg 5
Championship – Lakeshore 5, Niles 3
Division 2 at Otsego
SF1 – South Haven 4, Plainwell 3
SF2 – Otsego 20, Benton Harbor 1
Championship – Otsego 4, South Haven 2
Division 3 at Bridgman
SF1 – Brandywine 7, Watervliet 4
SF2 – Buchanan 3, Coloma 0
Championship – Buchanan 8, Brandywine 0
Division 4 at River Valley
SF1 – River Valley 9, Lake Michigan Catholic 3
SF2 – Michigan Lutheran 15, New Buffalo 0
Championship – River Valley 5, Michigan Lutheran 1
Division 4 at Decatur
SF1 – Decatur 15, Cassopolis 0
SF2 – Lawrence 9, Marcellus 4
Championship – Decatur 10, Lawrence 0
SOFTBALL DISTRICTS
Division 1 at St. Joe
SF1 – Portage Northern 3, Loy Norrix 2
SF2 – St. Joe 5, Mattawan 1
Championship – St. Joe 7, Portage Northern 5
Division 2 at Lakeshore
SF – Lakeshore 11, Berrien Springs 0
Championship – Lakeshore 9, South Haven 1
Division 2 at Edwardsburg
SF1 – Niles 6, Dowagiac 3
SF2 – Edwardsburg 10, Three Rivers 5
Championship – Edwardsburg 5, Niles 0
Division 3 at Bronson
SF1 – Bronson 3, Centreville 2
SF2 – Buchanan 17, Constantine 0
Championship – Buchanan 6, Bronson 0
Division 4 at Bridgman
SF1 – River Valley 19, Lake Michigan Catholic 5
SF2 – Bridgman 19, Michigan Lutheran 2
Championship – Bridgman 8, River Valley 0
Division 4 at Eau Claire
SF1 – Marcellus 10, Lawrence 0
SF2 – Decatur 16, Cassopolis 1
Championship – Decatur 14, Marcellus 3
Division 4 at Mendon
SF1 – Mendon 8, Burr Oak 0
SF2 – Colon 16, Howardsville Christian 3
Championship – Mendon 8, Colon 1
SOCCER DISTRICT FINALS
Division 2 at Paw Paw
St. Joe 1, Lakeshore 0 (2 OT)
TRACK STATE FINALS
Area boys’ individual top 10 finishes…
Div. 1
100 Meter Dash
8. Preston Nichols, St. Joe – :11.08
200 Meter dash
5. Preston Nichols, St. Joe – :22.36
400 Meter Dash
10. Cole Toney, St. Joe – :50.10
400 Meter Relay
1. St. Joe (Eli Zarotney, Trey McGinnis, Cole Toney, Preston Nichols) – :42.65
Div. 2
100 Meter Dash
2. Jamal Hailey, Berrien Springs – :11.15
400 Meter Relay
6. Edwardsburg (Isaiyah Swartz, Warren Fessenden, Brett Allen, Braiden Domer) – :44.03
High Jump
1. Luke Stowasser, Edwardsburg – 6’06”
7. Hayden Key, Paw Paw – 5’11”
Long Jump
1. Luke Stowasser, Edwardsburg – 21’10”
3. Cage Davison, Lakeshore – 21’04”
Shot Put
4. Connor Hindenach, Paw Paw – 50’04.25”
Div. 3
300 Meter Hurdles
3. Jonathan Holloway, Lawton – :41.52
400 Meter Relay
2. Lawton (Jonathan Holloway, Jake Rueff, Cooper Geib, Bryce Gorenchan) – :44.64
Discus
7. Cobie Bonds, Coloma – 137’09”
Div. 4
100 Meter Dash
4. Jeremiah Salas, Decatur – :11.34
200 Meter Dash
5. Jeremiah Salas, Decatur – :23.36
800 Meter Run
10. Isaiah Beiter, Lawrence – 2:06.63
1600 Meter Run
9. Isaiah Beiter, Lawrence – 4:34.70
3200 Meter Run
9. Nile Devers, Gobles – 10:25.65
800 Meter Relay
8. Decatur (Brett Clauser, Jeremiah Salas, Bryce Reyna, Matthew Allett) – 1:33.68
Discus
10. AJ Shenfeld, Marcellus – 109’04”
High Jump
6. Jaxon Vantilburg, Marcellus – 6’03”
Area girls’ individual top 10 finishes…
Div. 1
Pole Vault
9. Samantha Ebbert, St. Joe – 10’09”
Div. 2
200 Meter Dash
6. Grace Constable, Berrien Springs – :26.76
100 Meter Hurdles
3. Lynea Slayback, Lakeshore – :15.77
300 Meter Hurdles
3. Lynea Slayback, Lakeshore – :47.29
400 Meter Relay
9. Edwardsburg (Alayah Calhoun, Danni Purlee, Amelia Colvin, Emmalee Hayden) – :51.48
High Jump
6. Marika Ruppart, Niles – 5’02”
Long Jump
2. Lynea Slayback, Lakeshore – 17’01”
Pole Vault
6. Ellie Frost, South Haven – 9’09”
Div. 3
3200 Meter Run
10. Kendra Koster, Lawton – 12:00.94
High Jump
2. Heidi Newhouse, Lawton – 5’02”
Pole Vault
10. Rylee Oxley, Lawton – 9’00”
Div. 4
200 Meter Dash
6. Morgan Modert, Gobles – :27.97
400 Meter Relay
5. Gobles (Laurel Burke, Michela Buxton, Morgan Modert, Kaya Huizenga) – :52.73
800 Meter Relay
6. Gobles (Laurel Burke, Michela Buxton, Morgan Modert, Kaya Huizenga) – 1:51.90
High Jump
9. Allie Smith, New Buffalo – 4’10”
9. Katherine Gregory, Cassopolis – 4’10”
Long Jump
6. Abigail Vitale, New Buffalo – 16’01.50”