High School Sports Results / Schedule

 

WEEKEND RESULTS

FOOTBALL
Vandercook Lake 70, Michigan Lutheran 7
South Haven 28, Berrien Springs 18

 

——————————————————————————————————

 

VOLLEYBALL
Niles Quad…
St. Joe lost to Niles 2-0 (25-12, 25-14)
St. Joe defeated Three Rivers 2-0 (25-20, 25-20)
St. Joe defeated Edwardsburg 2-1 (25-17, 20-25, 25-22)
Top performers for St. Joe included Karly Klaer (32 kills, 27 assists, & 10 digs), Emily Watson (30 assists, 4 kills, & 12 digs), Kate Gersonde (16 assists, 2 kills, & 22 digs), and Lindsey Piontek (16 kills, 1 assist, & 8 digs)

Niles defeated St. Joe 2-0 (25-12, 25-14)
Niles defeated Edwardsburg 2-1 (17-25, 25-16, 25-9)
Niles defeated Three Rivers 2-0 (25-14, 25-23)
Top performers for Niles included Jillian Bruckner (24 kills, 6 aces, 9 blocks, & 8 digs), Emma Beckman (51 assists, 4 kills, 10 digs, & 1 block), and Cadence Knight (37 digs and 1 ace). Niles improves to 13-8 on the season.

Elsewhere…
Buchanan defeated Brandywine 2-0 (25-14, 26-24)
Buchanan defeated Coloma 2-0 (25-15, 25-8)
Buchanan lost to Lakeshore 2-0 (25-19, 25-16)
Top performers for Buchanan included Kylie Boller (13 kills), Claire Shelton (48 assists), and Katie Schau (23 digs & 7 kills). Buchanan improves to 11-4 on the season.

 

——————————————————————————————————

 

CROSS COUNTRY
Little Portage Invitational
Boys Team Results…
1. Rockford – 33
2. Saline – 60
3. Portage Central – 60
4. Zeeland West – 89
5. Jenison – 117
6. St. Joe – 154
7. Byron Center – 203
Top 15 individuals…
1. Jude Parks (R) 16:05.69
2. Emmett Berryhill (S) 16:22.75
3. Tyler Brunner (PC) 16:32.94
4. Alex Fahey (R) 16:36.90
5. Joseph Fedoronko (S) 16:41.13
6. Thenuka Jayatilaka (PC) 16:42.95
7. Nick Walters (J) 16:43.79
8. TJ Mellema (R) 16:49.04
9. Kyle Sweeney (R) 16:50.71
10. Corban Hauch (ZW) 16:54.36
11. Carson Lafferty (R) 16:58.88
12. Joshua Gormley (PC) 16:59.23
13. Andrew Moyer (SJ) 17:04.86
14. James Harrison (S) 17:06.91
15. Joshua Ennen (ZW) 17:17.99

Girls Team Results…
1. Rockford – 50
2. Portage Central – 76
3. Byron Center – 77
4. Jenison – 80
5. St. Joe – 99
6. Zeeland West – 122
Top 15 Individuals…
1. Ellie Voetberg (PC) 19:14.84
2. Maya Guikema (J) 19:35.10
3. Bailey Ewen (R) 19:39.54
4. Grace Kelley (SJ) 19:55.38
5. Elise VanStensel (R) 20:16.49
6. Emma Flanders (R) 20:25.46
7. Amanda Williams (PC) 20:26.64
8. Emma Dykens (ZW) 20:30.09
9. Anna Millard (BC) 20:33.16
10. Olivia Ippel (SJ) 20:37.34
11. Avery Zeinstra (BC) 20:40.43
12. Bella Hoffer (ZW) 20:45.65
13. Lexie Allshouse (R) 20:49.76
14. Maggie Otto (J) 20:50.56
15. Mia Hesley (PC) 20:57.06

 

 

 

 

MONDAY’S SCHEDULE

SOCCER
St. Joe at Vicksburg, 6:00
Niles at Lakeshore, 6:30
Berrien Springs at Michigan Lutheran, 5:00
Coloma at Saugatuck, 6:00
Watervliet at Schoolcraft, 5:00
South Haven at Bangor, 5:00
Parchment at Dowagiac, 5:00
Delton-Kellogg at Lawton, 6:00
Portage Central at Otsego, 6:30
Plainwell at Lakeview, 6:30
Constantine at Kalamazoo Christian, 5:00
Fennville at Kalamazoo Hackett, 5:00
Battle Creek Central at Calhoun Christian, 5:00
Battle Creek Academy at Comstock, 5:00
Bronson at Three Rivers, 5:00

 

VOLLEYBALL
St. Joe at Loy Norrix, 6:30
Portage Northern at Lakeshore, 6:30
Howardsville Christian at Countryside Academy, 5:00
New Buffalo at Bridgman, 6:30
Lawrence at River Valley, 6:00
Otsego at Edwardsburg, 6:00
Paw Paw at Allegan, 6:00
Comstock at Lawton, 6:30