H.S. Cross Country Leaderboard

The WSJM Sports Southwest Michigan High School Cross Country Leaderboard as of Oct. 17…

BOYS
1. Brian Njuguna, Bridgman      15:45.0
2. Lewis Tate, Paw Paw      15:55.1
3. Justin Smith, Bangor      16:35.0
4. Shawn Little, Dowagiac      16:35.5
5. Craig Thompson, South Haven      16:41.0
6. Jobe Kerr, Watervliet      16:44.0
6. Devin Tomlinson, Niles      16:44.0
8. Jackson Schooley, South Haven      16:55.0
9. Will Lage, St. Joseph      16:58.0
10. Kole Hanke, Bridgman      17:02.0
11. Brandon Owen, Bridgman      17:02.1
12. Zhane Arthur, St. Joseph      17:11.0
12. Michael McCauley, Paw Paw      17:11.0
14. Parker DePalma, New Buffalo      17:20.0
14. Dylan Jergens, Howardsville Christian      17:20.0
16. Brock Eaves, Edwardsburg      17:28.5
17. Carter Finch, Bangor      17:43.2
18. Cooper Clark, Lakeshore      17:44.0
19. Sean Valentine, Berrien Springs      17:45.0
20. Ayden Moyer, St. Joseph      17:48.7
21. Austin Langlinais, Mattawan      17:51.0
22. Brandon Owen, Bridgman      17:51.1
23. Drew Nisbet, St. Joseph      17:52.0
24. Logan Sibley, Lawton      17:52.1
25. Wyatt Owsiany, Paw Paw      17:54.0
26. Terrence Young, Eau Claire      17:55.5
27. Benjamin Greiner, Bangor      17:56.0
27. Justin Postma, South Haven      17:56.0
29. Carter Surach, Marcellus      17:59.0
30. Matthew Johnson, Mattawan      18:03.1

 

GIRLS
1. Anna Fischer, St. Joseph      18:25.0
2. Molly Thompson, Paw Paw      19:30.0
3. Holli Dannenburg, South Haven      19:50.0
4. Kaitlin Newton, St. Joseph      20:04.2
5. Emma Pachay, Marcellus      20:14.0
6. Kaylee Thompson, Niles      20:25.1
7. Cate Frost, South Haven      20:27.0
8. Jessie Rieth, River Valley      20:29.2
9. Cameron Cleveland, Edwardsburg      20:46.8
10. Marnie Frost, South Haven      20:50.0
11. Abigail Tschetter, St. Joseph      20:56.0
12. Megan Dopheide, Lawton      20:56.3
13. Vanessa Veersma, St. Joseph      20:57.0
14. Kara Shrider, Edwardsburg      20:58.5
15. Regan Slone, Bangor      20:58.8
16. Emily Stringer, Lake Michigan Catholic      20:59.5
17. Sophia Mick, Edwardsburg      21:00.2
18. Grace Koch, St. Joseph      21:07.0
19. Katie Schooley, South Haven      21:10.0
20. Allie Pazera, Watervliet      21:11.9
21. Nelly Gonzalez, Bloomingdale      21:14.3
22. Emily Perrin, St. Joseph      21:19.0
23. Megan Corbe, St. Joseph      21:21.2
24. Claire LaValley, St. Joseph      21:31.0
25. Taylor Altergott, Niles      21:32.0
26. Erin Lafrenz, Lakeshore      21:37.0
27. Liddie Basch, Mattawan      21:38.0
28. Kaitlin Essig, Bridgman      21:39.0
29. Jaylene Tarkkanen, Gobles      21:40.2
30. Clare Lycan, Lawton      21:41.0