Cross Country State Finals

 

Congratulations to the Bridgman Girls’ Cross Country team for winning the Division 4 State Championship! Below are results from our area teams/individuals from Saturday’s State Finals…

Division 4 Girls’
Bridgman won the state championship!
Marcellus placed 27th overall

Individual finishers…
6. Karsyn Stewart, Bridgman – 19:38.8
11. Arie Hackett, Bridgman – 19:58.2
34. Lauren Anderson, Cassopolis – 20:51.3
39. Summer Fast, Bridgman – 20:59.3
47. Allison Glendening, Lk. Mich. Catholic – 21:11.3
68. Jane Kaspar, Bridgman – 21:43.1
79. Madeline Madsen, Lawrence – 21:54.2
81. Mikaela Owen, Bridgman – 21:55.8
87. Ericka Lopez, Eau Claire – 22:03.2
104. Breanna Franks, Decatur – 22:14.3
148. Valerie Vidal, Marcellus – 22:59.3
155. Grace Stockdale, Lk. Mich. Catholic – 23:07.6
160. Ellie Tone, Marcellus – 23:17.6
187. Romane Friconneau, Marcellus – 24:03.7
221. Grace Fenech, Bridgman – 26:00.8
223. Alexa Ackerman, Bridgman – 26:01.8
230. MacKenzie Bishop, Marcellus – 27:17.8
231. Caylee Bishop, Marcellus – 27:19.4
232. Carolina Mauri, Marcellus – 27:34.6

 

Division 4 Boys’
Bridgman placed 11th overall
Lawrence placed 23rd overall

Individual finishers…
25. Cole Millirans, Cassopolis – 17:14.9
29. Nile Devers, Gobles – 17:22.0
37. Chipper Steffey, Bridgman – 17:31.3
48. Luke Blesy, Bridgman – 17:44.1
64. Isaiah Beiter, Lawrence – 17:57.8
82. Michael Golden, Lk. Mich. Catholic – 18:07.8
99. John Sanderson, Bridgman – 18:19.8
102. Alan Macyauski, Lawrence – 18:21.3
133. Robert Ward, Cassopolis – 18:40.2
145. Logan Payne, River Valley – 18:46.6
147. AJ Hackett, Bridgman – 18:47.3
173. Charlie DeGraves, Lawrence – 19:10.9
177. Jayce Warren, Bridgman – 19:12.5
185. Edward Lopez, Eau Claire – 19:26.2
190. Mauricio Mancera, Lawrence – 19:31.4
197. Brody Amthor, Lawrence – 19:37.0
220. Nathan Blied, Bridgman – 20:13.8
240. Clay Beal, Lawrence – 21:10.1
245. Gabriel Gonzalez, Lawrence – 21:28.1
251. Richard Mabry, Bridgman – 22:20.4

 

Division 1 Girls’
111. Riley Mullen, St. Joe – 19:53.3
140. Sarah Nondorf, Mattawan – 20:09.4
162. Emily Reeves, Mattawan – 20:21.1

 

Division 2 Boys’
Berrien Springs placed 19th overall

Individual finishers…
7. Shawn Little, Dowagiac – 15:58.3
33. Race Bettich, Lakeshore – 16:33.5
47. Jack Leman, Edwardsburg – 16:50.6
58. Ashton Sheline, Berrien Springs – 16:56.0
70. Carter Sheline, Berrien Springs – 17:04.1
114. Cole Parker, Dowagiac – 17:23.0
123. Adam Shepherd, Niles – 17:26.4
150. James Burke, Berrien Springs – 17:41.0
191. Nathaniel Bittner, Berrien Springs – 18:05.8
206. Nick Swank, Berrien Springs – 18:17.7
226. Justin Johnson, Berrien Springs – 18:49.9
238. Sam Markle, Berrien Springs – 19:30.6

 

Division 2 Girls’
64. Kaylee Thompson, Niles – 19:55.9
95. Hannah Richmond, Paw Paw – 20:18.8
100. Erin Moore, Berrien Springs – 20:21.2
127. Emily Peters, Lakeshore – 20:37.0
149. Summer Corke, South Haven – 20:51.4

 

Division 3 Boys’
Bloomingdale placed 13th overall

Individual finishes…
20. Joe Furlan, Bloomingdale – 16:42.4
41. Walker Barz, Buchanan – 17:03.8
43. Alvaro Martinez, Bangor – 17:04.9
76. Tyler Starbuck, Bloomingdale – 17:30.6
81. David Garcia, Bloomingdale – 17:34.5
84. Ezra Troyer, Watervliet – 17:39.8
91. Gus Hinch, Watervliet – 17:43.1
107. Kelsey Brown, Buchanan – 17:50.6
114. Zach Trainor, Bangor – 17:57.0
147. Malachi Cassels, Bloomingdale – 18:18.5
160. Carlos Garcia, Bloomingdale – 18:26.0
171. Trace Wixom, Bloomingdale – 18:29.3
244. Joe Stocchiero, Bloomingdale – 20:31.5

 

Division 3 Girls’
Coloma placed 25th overall

Individual finishers…
44. Kallie Harrison, Bloomingdale – 20:18.3
109. Aimee Sustaita, Bloomingdale – 21:08.7
126. Ava Genovese, Coloma – 21:23.3
171. Emma Vandermolen, Coloma – 22:20.4
198. Abby Vandermolen, Coloma – 23:01.2
210. Camryn Brown, Coloma – 23:23.6
214. Breana Tillotson, Coloma – 23:30.7
216. Chloe Williams, Coloma – 23:31.7
223. Vanessa Crisenbery, Coloma – 23:58.0

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*